Framsidan
Fotoalbum
Maria
Tomas
Josefin
Jonatan
Katterna
Webbplatskarta
Om
Gästbok
Biblioteket
Film
Pysseldagbok
Dagbok
Mat
Spel
Trädgård
Foto
Önskelista
Länkar
Helger
Gästbok
Gipsavgjutning
Grafik
Glas
Miniatyrer
Papper&Stämplar
Syhörnan
Scrapbooking
Tvålgjutning

 

Fredagen den 28 september 2007

Har ju glömt att visa min lilla halloweentavla. Hade ju med den i Scrapbodans tävling men vann inget.


Det är mycket saker på 3D-kuddar så det ser lite konstigt ut. Den ser helt klart bättre ut på riktigt, inte så vitprickig som här, vet inte vad som hänt med den :S

Hittade en sida på en blogg med mycket kul saker. Funderar på om jag kan hitta något där som inspirerar till lite scrappande...

Såg på postens hemsida att vinnarna i deras scraptävling var klara nu. Enkelt scrappat kort med postens vykort som mall. Det var helt klart inte ett vanligt scrappat kort de ville ha in till sin tävling utan bara lite extra klistermärken på deras fula vykort ;) (Vad ska cirklarna med figurer vara bra för på alla vykort egentligen?) Hade varit kul att se de andra bidragen som fick pris och inte bara första priset. De som fick 2-10 plats fick bara startkit för scrapbooking från Panduro i pris, det var ju stor skillnad mot första priset.

Onsdagen den 26 september 2007

Idag så låg Creating Keppsakes oktobernummer i brevlådan :) Härligt att ha lite och läsa. Har också hämtat ut böcker som jag bestälOmslagsbild: ISBN 9781934176108, Real.Life.Scrapbookinglde bokus, bland annat Real.Life.Scrapbooking. av Rebecca Cooper som Tanja skrev om i sin blogg. Det verkar som tipset gjort att bokus alla upplagor av boken tagit slut för tillfället. Jag vet om flera som beställt inte fått sin utan står på väntelista, men jag fick ;)

Måndagen den 24 september 2007

Skulle måla klart lite motiv på Papprika på kvällen, men dels så glömde jag distresserna hemma och dels så var det så mycket annat jag skulle göra så jag hann inte. Att jag var lite snurrig och trött hjälpte inte heller. Tror inte att jag räknade rätt när jag fick summan på varorna till 47200 ;)

Lördagen den 22 september 2007

Jag var på Papprika och pysslade. Satt och målade stämplade motiv med distresser. Lite trevligt, men snart måste jag göra lite kort av dem också så det händer något!

Fredagen den 21 september 2007

Tack så mycket Jane på ScrapAddicted! Jag skrev ett inlägg i bloggen och vann denna dubbel die på surfbräda och våg. Toppen! :) Man kan använda vågan till annat än vågor, bland annat kan man vända på den och ha den som en låga till ett ljus.

Kortet från ScrapAddicteds blogg. Det är gjort av Lindzi. Kolla in på hennes blog för att se mer fint :)

Kolla, kolla! *dreglar* Basic Grays nya julkollektion Figgy Pudding är ju så fin! Jag älskar julpapper och speciellt BG. Ser ut som om de skulle kunna passa ihop med de gamla också, vilket är bra eftersom jag har vissa gamla favoriter kvar och vill använda dem i år igen. Då passar det ju jättebra att kombinera med lite nytt :) Finns också Fibers och rub-ons som ser mumsiga ut (och namnen är det verkligen) samt stickers och ornament. Nytt och spännande verkar clearstampsen vara, eller har det funnits till BG förut?


Ville inte förminska bilden så den får vara så här stor, annars kanske man inte ser allt ;)

Torsdagen den 20 september 2007

Idag har jag börjat göra lite julkort, eller mer stämpla upp motiv och måla i färger som passar de julpapper jag har. Har ett par stämplar som jag köpte förra året efter jul som känns nya som jag börjat med :) Längtar efter årets julstämplar men det dröjer väl en månad till innan de kommer skulle jag tro :(

Onsdagen den 19 september 2007

Pysslar och pysslar men får inget färdigt. Vill bara lägga till något som gör det där lilla extra, men vet inte vad det är. Hoppas att jag får färdigt något snart för det här är lite trist :S

Har gjort färdigt en halloween-skylt till Scrapbodans tävling. Kan inte visa den än, men efter söndag dyker den upp. Har planerat den länge men nu äntligen blev det av, jag behöver nog lite morot för att få saker klara nu verkar det som...

Måndagen den 17 september 2007

Varför är posten så sen hela tiden? Klockan är 14 och jag har inte fått den än. Och dessutom kan inte Posten i Huddinge leverera A-post över natten som de ska Jag vet att hÄnglar Marie postade mina stämplar i torsdags och de kom inte fram till mig på fredagen. Malin på papprika fick dem minsann då. Kan man klaga hos någon på Posten i Huddinge så de gör det de ska, eller är det ingen idé?

Nu kom mina underbara stämplar :) Hurra! Nu kan jag göra färdig min halloween-tavla och lite annat med dessa små sötnosar :) Måste bara leta efter extra skalpellblad så jag kan skära till dem (det gamla gick sönder när jag monterade stämplar sist).

Fredagen den 14 september 2007

Kollade Muhrens blogg och där fanns en ny stämpel som jag inte sett tidigare. Vill ha den och Tilda i lövhögen! :) Magnolia verkar inte fått upp nya på hemsidan och det kanske är tur för jag tror att det är mååånga jag vill ha ;)

Ett till tygpapper som tillhör julkollektionen. Tänk så fina julklappar man kan göra med det. Ännu ett "måste ha" papper :) Fanns lite  andra fina julsaker till också, papper, chipboard knappar, rub-ons som var jättesöta! De embossade papprena med granar och snöflingor är nog jättefina på riktigt. Lite svårt att se det embossade på nätet.

Det står på KI Memories hemsida att de kommer ut i oktober. Undrar om de kommer till Sverige då också...

Det kommer ett par svenska dies till! En stjärngosse strut och en stjärnpinne (vad brukar det kallas för egentligen?) och en luciakrona. De ska passa till paper doll setet. Undrar om det finns fler saker som passat till setet? Kanske skulle ta reda på det...

Om någon säger att jag har mycket saker så säger jag bara, kolla in det här!

Torsdagen den 13 september 2007

Håller på med ett hemligt projekt Kan bara säga att det kommer att innehålla vissa av följande saker (bland annat ;) Tycker verkligen om detta tygpappret (eller kanske alla tygpapper), fint att klä saker med. Smidigt att det är självhäftande, fast dåligt att tyget släpper från klistret på vissa ställen så man måste limma extra (väldigt pilligt!). Det magnetiska spännet längst ner tyckte jag passade bra till pappret (tack Åsa!).

Vad det ska bli kommer att visas senare när det är klart och den som ska få det har fått det ;)

Onsdagen den 12 september 2007

Fattade nyss att pappret från Love Elsie Jack+Abby som jag gillade är av tyg! Jag bara måste ha det! Så snyggt det skulle bli om man gör små minialbum med det *planerar för fullt*


Första pappret med husen är av tyg.

Kan ju visa upp en LO nu som jag hade med i en tävling hos Scrapbodan nu när vinnarna har fått reda på det (och jag vann inte).

Tisdagen den 11 september 2007

Lite nya kort. Material och sådant fins i kortalbumet (hoppas jag, har ny version av jAlbum).


Ett kort med nya hÄnglar på samt lite höstlöv, krusidullsvamp och moln från Magnolia. Den enkla svampen kommer från Stämpelgården.


Edwin sopar löv, från Magnolia. Svampen från Stämpelgården. Gillade pappret från 3 bugs in a rug och tyckte det passade bra här.


Gillade verkligen blåbärstämplarna i Magnoligapaketet! Kanske är det lite sent för blåbär nu, men det struntar jag i!


Tilda ute i blåsväder. Gillar inte vingarna så de åker bort till nästa kort.


Ett kort till min mamma som ligger på sjukhus. Gillar verkligen att hÄnglarna passade så bra på Magnolias bänk. Kommer helt klart bli fler kort som detta :)

Jag är svag för hösten, alla löv och härliga färger som man kan ha på kort eller scrappa en LO av. Så när jag såg lite nya papper från Creativa Imaginations på scrappizbloggen så var det nästan att jag började dregla ;) Gillar verkligen dubbelsidiga papper så Autumn Breeze ser väldigt lockande ut och att det finns papper från bazzill som passar till gör att jag vill ha det mer! För mer beskrivning vad som visas på bilderna kolla in scrappiz blogg idag.

Autumn Breeze (vill ha!!!)

Homespun Harvest (ganska ok!)

Måndagen den 10 september 2007

Barnen gillar äpplen, och jag kommer ofta på mig själv att tralla på en äppelmelodi när jag ger dem äpple. Kanske något att scrappa om? :)

"Om du har ett äpple vill du dela det med mig? I en äppelmedlodi. Eller vill du ha ditt goda äpple för dig själv och inte få nån melodi? Dela med sig, eller snåla, en enkel fråga får man tåla. Om du har ett äpple vill du dela det med mig, eller tar du hela själv? Va!"

Har gjort ett par kort idag. Jonatan har också gjort ett kort som ska skickas till mormor tyckte han. Visar det här för jag tror inte att min mamma kan läsa här när hon ligger på sjukhus.


Ett kort som Jonatan gjort. Han har valt papper (av de som jag hade framme till mitt kort jag höll på med) och skurit till dem med skärmaskin och hörnrundare. Sedan tog han alla mina blåbär och en hÄngelpojke och limmade dit. Han valde var garnet skulle vara och tyckte det var tomt i hörnet så det fick bli ett hjärta där. Klart!

Tillsammans i 15 år och gifta i 5 år. Undrar hur många år till det ska bli? :)


Upplägget på kortet kommer från ett av Muhrens kort som också hade texten "tänk om".

Fredagen den 7 september 2007

Idag kom Magnolias höstpaket, och stämplarna är underbara!!! Lite synd att Tilda i lövhögen och järnstaketet inte fanns med, men jag får väl köpa den sedan helt enkelt :)

Följande fanns med i paketet:

  • Edwin med kvast
  • Tilda med blåbär/lingon
  • 2st blåbär/lingon
  • Tilda i skogen
  • Tilda i blåsväder
  • Edwins moln
  • Vindputs
  • Höst-tag
  • Bläbärs/Lingonbuske
  • Två eklöv
  • Lönnlöv
  • Tildas hitta hem skylt
  • Krusidull flugsvamp liten
  • Krusidull flugsvamp stor

Edwin med kvast kan ju lika gärna sopa höstlöv som snö. Såg ett kort i en blogg där molnet använts som snödrivor, så den passar ju både höst och vinter :)

Torsdagen den 6 september 2007

Måste bara säga att nya kollektionen av Love Elsie liknar Basic Gray Mellow väldigt mycket. Fast det är kanske höstfärger och små figurer som träd och hus så man tycker de är lika för det. Vad säger ni?

Idag kom hÄnglarna, och de är sååå fina :) Hade hoppats att jag skulle få dem igår så jag hade kunnat montera dem idag när jag var på papprika på förmiddagen.

Nu satt jag och pysslade med en halloween-tavla som jag tänkte göra förra året, inspirerad av en tavla Badanka gjort till första nummret av Scrapbooking mm. Den är nästan klar men saknar helt klart Ruskprickar. Men nu såg jag på hÄnglar shop att man kan beställa dem! Hurra, precis vad jag ville ha ju!

Nu är det bara att vänta på att de kommer hem till mig

Onsdagen den 5 september 2007

Idag ska hÄnglarna komma! Väntar på att brevbäraren ska komma förbi. Väntar också på Magnolias höstpaket ska komma. Såg lite fina höststämplar på mässan och jag vill ju ha flera av dem, som vanligt ;)

Här är ett kort med en ny Tilda i lövhög, den gillar jag! Och staketet är ju tufft. Smart att göra björken till höstbjörk också :) Om ni inte kan se det kan det bero på att man måste vara medlem på Scrappiz för att kunna se saker i galleriet.

Jag var på papprika på kvällen. Det var inte så många där så man fick ett eget bord var, annars brukar man få sitta två vid varje bord. Men det var lite lagom tyckte jag. Hoppas att Pia kom hem smidigt och att tunneln inte var stängd.

Söndagen den 2 september 2007

Jag har städat i min pysselhörna, är inte riktigt klar men nästan. Nu kan jag äntligen sätta mig ner och pyssla :) Är så sugen på att göra lite höstiga kort och längtar efter nya stämplar. Får nog göra lite julkort uppblandat med annat så jag får dem klara i tid ;) Hittade en låda med kort som jag har letat jättemycket efter. Den stod uppe på skrivbordet, längst upp och längst bak. Skönt att ha hittat dem, för det är nog ett par hundra kort där i.

Lördagen den 1 september 2007

Nu från klockan 9 till imorgon klockan 22 är det cybercrop på Scrappiz! Ska försöka göra något i alla fall, känner så mycket för att scrappa :)

Om man vill ha linjerat och rutat papper och skriva på när man scrappar så finns det att skriva ut från nätet. Hittade tipset på Scrappiz där man kan hitta allt möjligt :) Nu ska jag bara köpa färgpatroner så jag kan skriva ut också...

Jag gillar att det har kommit upp bra videor (videos?) på youtube från skivbolagen. Nu kan man se Depeche Mode videos med bra ljud :) Kolla in Shake the disease, Precios och It's no good till exempel. Nu har jag något att lyssna på när jag sitter framför datorn :)

Fredagen den 31 augusti 2007

Åkte till papprika en sväng för att pyssla. Har gjort klart kort till en adress-swap och några ATC-kort.Ska köpa lite frimärken bara om jag inte hittar någora i gömmorna. Fick ju ett par av Monnah igår som hon sa att hon glömt att ge mig vid någon swap. Jag tyckte inte det behövdes, men hon envisades

Titta här på väskan, visst är den bra? :) Åsa har övertalat mig till att köpa en sådan (eller om det var det motsatta ;) Nu kan jag ta med alla saker i en (eller kanske inte fullt så många väskor) när jag ska iväg och pyssla. För mer än en lär det bli trots denna stora underbara väska

Längtar efter nya stämplar. Efter formex igår så kändes alla mina stämplar så gamla och trista och jag blev väldigt sugen på nya underbara höst- och julstämplar från lite olika företag Måste ha flera stämplar från Pysselpassion och säkert ett par från Magnolia. Stämplarna från hÄnglar & stÄnglar borde ju komma nästa vecka *hoppas* och jag blir säkert inte besviken

Torsdagen den 30 augusti 2007

Jag har varit på Formex, och wow! Så mycket det fanns att titta på, vilken tur att man inte fick köpa något ;) Jag skulle helt klart inte kunna ha butik för jag skulle förköpa mig på sådana här mässor ;)

Tittade först på lite papper, stämplar och annat scraprelaterat som Malin beställde till papprika. Lite som jag ville ha kom också med (tack Malin :)

Sedan så råkade jag hitta en avdelning med choklad! Mums! Provade flera olika sorter, bland annat lite nya smaker hos favoriten Åre Choklad :)

Till sist kollade jag inte lite övrigt, inredning, leksaker och annat. Kul att få chansen att gå på formex :) Och ja, jag tog ett band till namnbrickan som egentligen var till utländska besökare bara för att jag tyckte att färgen var snyggare (lila istället för rosa), så det så! ;)

Onsdagen den 29 augusti 2007

Pysslade lite. Gjorde två kort, men eftersom de ska ges bort så väntar jag med att visa dem :)

Tisdagen den 28 augusti 2007

Måste ju visa de fina papper som kommit in till Papprika från Basic Gray. Gillar deras papper och de nya serierna gör mig inte besviken :)

Basic Gray Infuse. En ny favorit :)

Basic Gray Mellow, wow vilka papper!

Basic Gray Periphery, också en favorit.

Måndagen den 27 augusti 2007

Nu fungerar scannern igen :) Lyckades ladda hem en testversion av Paint Shop Pro XI som vi fick att fungera *hurra* Nu ligger jag bra ett antal LO efter som jag måste scanna. Får hoppas att det inte är något bra på tv när barnen somnat den närmaste tiden ;)

Har börjat scanna lite bilder från min mormors fotoalbum. De är gamla och inte i så bra skick. Många har sprickor och är trasiga. Tänkte att om jag scannar dem nu så kan jag ju rädda lite av dem i alla fall.


På fotot är min mormor, moster, mammas kusin, moster, mamma och morfar. Kortet är från sommaren 1956.

En Lo som jag gjorde på Papprikas minimara den 15 augusti. Vi brukar åka till skansen och kolla alla djuren ett par gånger om året, nu har jag äntligen lyckats få ihop en dubbel-LO till ett av dessa besök (skulle nog behöva göra en dubbel till med resten av korten...).

Nu är alla bidrag uppe på scrapbodans blogg om ni vill titta in och rösta. Om man röstar kan man vinna saker också, så jag ska nog titta igenom bidragen lite till, det finns så många fina så det är svårt att välja.

Lördagen den 25 augusti 2007

Idag är det nationella quickutzdagen!!! Det kom nya dies som man kan förbeställa med svenska motiv, vissa var fina och andra kan jag vara utan. Döskallen var ju inget snygg alls, men adventsljusstaken var helt i min smak :)

Tycker att flaggan som var med i aprilskämtet var lite snyggare. Varför är det ett rakt kort om flaggan vajar i den riktiga? Här nedan är de figurer som var i aprilskämtet. Synd att inte prickar och ringar till å, ä och ö kom. Det kan ju inte vara så svårt med sådana dies.

Jag var på papprika hela dagen. När jag kom dit så var det så fint där. Uppställda bord med massor av nya fina saker på :) Kan säga till Carina att jag verkligen blev överraskad ;)

Åsa kom in med sin otroligt goda shokladlimpa, wow! Farligt att veta receptet till den ju ;)

Jag gjorde klart en LO till Scrapbodans tävling där man kan vinna en revolution. Man kan ju alltid försöka :) Kan ju vänta med att visa den tills den är uppe i bloggen där och tävlingen är över tänkte jag. Borde kanske ge upp och fota de andra LO jag gjort också, orkar inte ta reda på hur scannern fungerar nu med Vista...

Tisdagen den 21 augusti 2007

Nu har jag äntligen tillgång igen till (nästan) alla program som behövs för att uppdatera hemsidan! Tänk er för ordentligt om ni ska skaffa Windows Vista *hatar* Har inte gjort så mycket under sommaren, men lite har jag som jag kan visa upp :)

Jag har inte komit på hur jag använder scannern än så jag har fotat de kort jag visar nu. LO kommer nog när jag kan scanna dem för jag tycker det blir bättre då.

Den 8 augusti 2007

Grattiskort till kusinen. Hon fick ett paket med en enhörning med vingar (liknade en My Little Pony) och ett trollspö, så kortet passade till paketet :)

Den 31 juli 2007

Grattiskort till min moster som samlar på ugglor. Kunde inte låta bli att göra ett kort till henne när jag såg pappret. Tyvärr så glömde jag fota kortet innan jag stoppade ner det i cellofanpåsen.

Den 21 juli 2007

Grattiskort till Tomas bror. Ögonen på filuren är självlysande vilket barnen tyckte var kul :)

Grattiskort till Tomas pappa. Inspirerat av en LO på framsidan av Simple Scrapbooks julinummer tror jag.

September 2007
Ti On To Fr
        1 2
3 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

.....................................

.....................................

Lämna gärna en liten kommentar i gästboken!

.....................................
Scraptoppen
.....................................

::Scrapalbum::
 2007 08 27

::Kortalbum::
 2007 09 11

::ATC album::
2007 04 20

:: Swappalbum :: 
2007 07 12

::Hobbyalbum:: 
2007 06 21

.....................................

Augusti 2007      
Ti On To Fr
  1 2 3 4 5
6 7 Saga 4 år!!! 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

.....................................

4 september 2005

Min pysselhörna:

Fler bilder på min pysselhörna tillsammans med andra bilder organisationsutmaningen -07!

.....................................

Mina 10 favorit LO från 2006!

Mina swappar!

Min önskelista
 på pyssel.net

Min kort- & LO
tråd
(pyssel.net)

Äldre inlägg:
mars-maj-07
maj-juli-07

Länkar att testa:

Fågelbad i betong

Senast uppdaterad Tuesday 02 October 2007

graphicgarden